Последни Новини


На 02.12.2024 г. в град Пловдив се проведе съвместно заседание на УС и КС на НАПОС-РБ.

Виж Повече информация


Излезе от печат Брой 44 на Информационен бюлетин.

Виж Брой 44


Нов наръчник на НАПОС-РБ в подкрепа на Общинските съвети


Д-р Бистра Павловска, председател на Общински съвет-Белене и член на УС на НАПОС-РБ: Колкото повече се задълбочава политическата криза на държавно ниво, толкова повече се сплотяват местните власти

-Д-р Павловска, как работи Общинския съвет в Белене в условията на все по-задълбочаваща се политическа криза?

-В такива условия се работи трудно, защото на национално ниво няма сигурност и стабилност. Няма предвидимост, липсва възможност за планиране и осъществяване на дългосрочни политики.

В нашия Общински съвет бих заявила категорично, че има стабилност, защото работи много добре с общинската администрация. Двете институции са в перфектно сътрудничество и подкрепа. Критиката винаги е градивна и насърчаваща подобрение, там където е необходимо. Изключително ценно е това, че можем да работим в спокойна обстановка, да общуваме с нормален тон и заедно с кметската власт да защитаваме интересите на гражданите и на община Белене далеч над партийните различия и бури на национално ниво.

За да е успешна една малка община и да се развива, всички институции, които са отговорни за нея, включително и самите граждани следва да са дейни, сплотени и подкрепящи се взаимно.

Имам огромното удоволствие вече близо десет години да работя във взаимно уважение и доверие с настоящия кмет Милен Дулев, който е трети мандат на поста. И това неминуемо дава резултат.

-През последните три години, в които сме в изборна спирала, практиката показва, че единствено местните власти са стабилни и благодарение на това гражданите не усещат толкова силно трусовете в държавата. Как овладявате това положение в община Белене?

-Свидетели сме на тенденция, при която колкото повече се задълбочава политическата и институционална криза на държавно ниво, толкова повече се сплотяват местните власти в лицето на кметовете и общинските съвети. Това е така, защото работим само и единствено в интерес на гражданите по места.

-Какво трябва да се промени в законодателството, за да се усъвършенства работата на общинските съвети?

-Необходимо е да се удължи срокът за преразглеждане на върнатите решения от областния управител или кмет на общината. Сегашният 14-дневен срок е твърде кратък и се налага свикване на извънредни заседания на местния парламент, а неспазването му може да доведе до съдебни дела и излишни разноски. Предлагам например върнатото за ново обсъждане решение следва да се разгледа отново, но на следващата редовна сесия. За един мандат Общински съвет-Белене има само едно върнато решение, но този казус засяга колегите от цялата страна.

Освен  това е важно да се прецизират новите текстове в ЗМСМА, които са свързани с публичното излъчване на заседанията на постоянните комисии и на общинските съвети. Свидетели сме, че тези онлайн излъчвания дават повод заседанията да се превръщат в трибуна за политически изказвания и стремеж за лична изява. Това пречи на деловата работа на местния парламент и задълбочават разделението в обществото.  Техническото изпълнение на изискванията на закона, свързани със съхраняването на видеоматериали в електронна среда също създава големи затруднения на общинските съвети. Така на практика възниква предпоставка цели заседания да бъдат отменяни от областните управители заради неспазване на това техническо изискване, предвидено в разпоредбите на ЗМСМА независимо, че същото няма пряко отношение към законосъобразността на взетите от общинския съвет решения.

-Какви по-важни решения взе през годината Общински съвет-Белене?

-Взети са много решения, които касаят благоустрояването на града. Подкрепени бяха инфраструктурни проекти, разработки в сферата на образованието, социалните грижи. Изключително голяма подкрепа оказваме  на общинската болница за обновяване на средата, закупуване на нова апаратура. Наскоро бе закупен нов рентгенов апарат, обновено беше отделението по физиотерапия. Правим детски и спортни площадки, реновираме междублокови пространства и др.

В момента сме се фокусирали върху актуализацията на бюджета и по-конкретно в частта на капиталовите разходи. Кметът Дулев е предложил за реализиране нови проекти, както и инициативи за дофинансиране.  Предстои доста голям размах в работата ни занапред. Въпреки, че както във всяка друга община, финансите не достигат, ние търсим всевъзможни начини да осигуряваме средства за отделните инициативи. Гордея се с добрата ни работа в сферата на здравеопазването, на социалната дейност, образованието и инфраструктурата.

-Споделете някои идеи, които ще се реализират напред във времето?

-Кметът Милен Дулев има амбиция и се е концентрирал върху проекти, свързани с развитието на туризма и популяризирането на Белене като туристическа дестинация. В нашия град се намира единствената у нас антична митница Димум,  реставрирана по проект, но продължаваме да работим за доразвиване на този знаков исторически обект.

Белене се слави и с природния парк „Персина“. Тук се намира и най-големият български и четвърти по големина в Европа дунавски остров „Персин“. Паркът обхваща площ от 21 762,2 хектара. Той е обитание на 1100 животински вида, включително 250 зоопланктони и над 770 вида безгръбначни, сред които 35 вида охлюви и 16 вида миди. Срещат се и 475 вида висши растения, 162 от тях са тясно свързани с наличието на вода.

Доста проекти изпълняваме и по МИГ Белене-Никопол. Важно е да отбележа, че кметът Милен Дулев бе избран за председател на Управителния съвет на Асоциацията на дунавските общини, която навремето е учредена в Белене, а в момента е със седалище в Русе. Имаме намерение да реализираме редица проекти по трансгранично сътрудничество, съвместно с Румъния и други крайдунавски общини и държави.

-Вие сте член на Управителния съвет на Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България /НАПОС-РБ/. Какво бихте предложили за развитието и популяризирането на организацията, за да е по-влиятелна и ефективна?

-Смятам, че НАПОС-РБ трябва да подкрепя по-активно общинските съвети като например да изготвя унифицирани проекти на Наредби, които местните парламенти са длъжни да приемат по силата на действащите нормативни актове. И след това всеки общински съвет да има задачата да адаптира този унифициран проект към особеностите на своята община. Това се налага, тъй като голяма част от местните парламенти не разполагат със специалисти, притежаващи необходимата квалификация за извършване на тази дейност.

Освен това НАПОС-РБ трябва да се бори още по-активно за финансова децентрализация на общините. Общинските съвети и кметовете са натоварени с изпълнение на множество дейности, а реално разполагат с ограничени финансови ресурси.

Искам да препоръчам също да се разшири и доразвие международната дейност на Асоциацията.