Въвеждане на еднопосочно движение около стадиона и спортната зала, както и локално платно пред училище „П. Евтимий“ са други мерки срещу тапите
Група общински съветници, сред които Стилян Найденов, Борис Китанов, Методи Петров, Момчил Иванов, Калина Широкова, Деян Куздов и др., излязоха с конкретни предложения за нови мерки за организация на движението в старата столица. Макар и от различни политически групи в местния парламент, те са обединени около справяне с проблема с трафика и комичното запазване на паркоместа с гуми, туби, клонки и други подръчни средства.
Според тях генерално решение може да се постигне единствено с промяна в общинската Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства, която не е актуализирана от 2016 г.
След близо 10 години ситуацията във Велико Търново е коренно различна – още повече коли и жители, ново строителство, към което също няма предвидени достатъчен брой гаражи и паркоместа за обитателите на жилищата.
Преди промяната на тази наредба обаче те са отправили искане до Комисията по организация и безопасност на движението да включи за разглеждане следните предложения.
Като средносрочна мярка те предлагат обособяване на паркинг зони за живущи, наематели и ползватели на имоти в основните улици на широкия център и кварталите по преценка на специализирана комисия и експерти. Такива да се обособят по основните артерии от Студентския стол в центъра до мола.
В тези участъци ще се паркира срещу символичен абонамент, като това право важи само за един автомобил на семейство или фирма, при условие че нямат гараж. Може абонамент да се плати и за следващ автомобил, като цената съответно ще нараства прогресивно. Как обаче ще става това разпределение и дали и тогава ще има място за всички, ще решават експерти.
Детайл, който трябва да се обмисли, е и по какъв начин ще става маркирането на тези паркоместа, за да се знае, че е платено и един вид запазено. Регулирането на паркоместата би станало чрез разчертаване на маркировка, което трябва да се възложи на „Организация на движението, паркинги и гаражи“.
Общинските съветници предлагат мерки за организация на движението в зоните с най-големи тапи. Така например да се въведе еднопосочно движение около комплекс „Ивайло“, където е истински хаос с паркирането. Еднопосочно движение да се въведе и около ДКС „Васил Левски“.
Калина Широкова още преди година е предложила около ОУ „Патриарх Евтимий“ да се изгради локално платно за паркиране, което цели по-голяма безопасност на ученици и родители.
Сега отново напомня за него, за да се включи в Инвестиционната програма на Общината, тъй като е част от проекта за предстоящата реконструкция на ул. „Мармарлийска“.
Като цяло групата съветници желаят с различни мерки да се отпуши движението около всички училища във Велико Търново, тъй като органите на реда упражняват контрол предимно в центъра.
Отново съмишлениците повдигнаха въпроса за планирания, но неизградения и досега временен паркинг с 300 места в района на Старото военно училище, който до голяма степен би решил паркирането в центъра на града. Не достигат местата и за инвалидите, особено в старата част на града.
Все още има много конкретни детайли за прецизиране, защото точно те са камъчетата, които могат да „преобърнат колата“ и да предизвикат всеобщо недоволство. Крайната дума ще имат експертите.
Преди предложенията да станат решения и да се одобри евентуален нов проект на Наредбата за паркиране, всичко ще бъде подложено на обществено обсъждане, за да се чуят мненията и на гражданите.
Междувременно стана ясно, че кметът Даниел Панов е оттеглил предложението си за разширяване на синята зона и удължаване на работното й време.