Тахир Тахиров е завършил Техникум по Ветеринарна медицина в Добрич и Икономически университет Варна. Бакалавър е по специалност „Икономика и управление в строителството“ и е магистър по „Финанси“ от Стопанската академия в Свищов. Четири мандата е общински съветник в Община Търговище. Преди заемането на поста Председател на Общински съвет- Търговище е работил в частния сектор. Семеен е, с три деца.
-Господин Тахиров, как се справя Общинският съвет в Търговище във време на сериозни предизвикателства?
-Ако трябва да бъда честен, Общински съвет и Община Търговище работим добре макар и в политическа криза. Оказа се , че местната власт не само в подобна трудна обстановка, но в предизвикателство, каквото беше пандемията COVID 19 останаха стабилни и доказаха, че са гръбнака в управлението на страната. Липсата на правителство с по-дълъг хоризонт на действие, често води до забавяне одобрението на проекти, плащания и др. което от своя страна забавя и работата на общинската администрация. Това се отразява най вече при изпълнение на обекти свързани с финансиране по програми и от централния бюджет.
-Местната власт е най близо до хората и засега остава стабилна, като успява да решава проблемите на гражданите. Каква обаче е цената?
-Да, местната власт остава стабилна и продължава да решава проблемите на гражданите и то проблеми свързани с тяхното ежедневие, инфраструктура, осветление, чистота, облагородяване на градските зони и междублокови пространства, транспорт. Всичко това обаче се случва с известно закъснение, именно поради политическата криза, в която се намираме през последните години. Понякога дори се приемат необмислени закони и наредби, които вместо да облекчават, затрудняват работата на местните власти. Такъв пример е преасфалтирането на улици в малките населени места , където трябва да се проектират и да се изкарва разрешително за строеж. Това допълнително натоварва общинска администрация, оскъпява и забавя изпълнението. Така заради бавните темпове на изпълнение недоволството на гражданите се стоварва върху нас, които сме най-близко стоящите и ежедневно контактуващите с тях.
–Какви законодателни промени е належащо да се приемат от новия парламент, за да се подобри работата на Общинския съвет?
– Националната асоциация на председателите на Общински съвети в Република България /НАПОС-РБ/ през последните години е инициирала достатъчно законопроекти, облекчаващи и утвърждаващи функцията на местните парламенти. В желанието за прекалена прозрачност, приетите закони миналата година за въвеждане на видеонаблюдение на заседанията и комисиите на общинските съвети, по някакъв начин намалиха ефективността на работата и то най. вече на комисиите. Постоянните комисии бяха най- работещия орган, на тях се получаваха повечето дебати и ако имаше разминавания много често те се изчистваха до заседанието. Защото много често споровете между отделни групи общински съветници или съветници на тези комисии при видео излъчването има риск това противопоставяне да се пренесе в обществото и да се нагнети някакво напрежение у гражданите. Относно излъчването на заседанията то голяма част от общините бяха го въвели много преди законовото изискване.
–Какви по- важни решения успя да приеме през тази година Общинския съвет в Търговище под Ваше ръководство?
-Всички решения, който сме приели са важни. Някои обхващат по- голяма част от гражданите, други решават конкретни проблеми на бизнеса или отделни жители на общината. Може би най-важното решение, което приехме и е от стратегическо значение за общината е свързано с изграждането на Индустриалния парк в Търговище, който дава надежда за нови инвестиции и то насочени към по технологични бизнеси с по-голяма добавена стойности, даващи възможност за по-добри възнаграждения на работещите.
–Вие сте член на УС на НАПОС-РБ. Бихте ли дали конкретни идеи и предложения за развитието на организацията?
-Аз съм първи мандат председател на Общински съвет-Търговище и част от Управителния съвет на НАПОС-РБ и постепенно навлизам в същинската работа на Асоциацията. Смятам, че провеждането на регулярни работни срещи на председателите на Общински съвети по региони е добра идея, защото дава възможност за споделяне на проблемите на различните Общини. На тези заседания се раждат идеи, дават се конструктивни предложения и съвети за решаването им. А всеки регион си има своите специфики.